Gümüşhane İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

2016 Yılı Kütüphaneler Haftası

 
Kütüphaneler Haftası Kutlamaları Başladı

Gümüşhane’de 52.Kütüphaneler Haftası kutlama programı kapsamında ’81 İlde Kitap Okuyoruz’ etkinliği gerçekleştirildi.

Gümüşhane’de 52.Kütüphaneler Haftası kutlama programı kapsamında ’81 İlde Kitap Okuyoruz’ etkinliği gerçekleştirildi.

Kitap okuma alışkanlığının yaygınlaştırılması, kitaba ve kütüphanelere dikkat çekmek ve farkındalık oluşturmak için gerçekleştirilen etkinlik Zafer Meydanında icra edildi.

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve bağlısı İl Halk Kütüphanesi tarafından organize edilen programa Milli Eğitim Müdürü Muhammet Şahinkaya, İl Kültür ve Turizm Müdürü Engin Doğru, İl Halk Kütüphanesi Müdür Vekili Tülay Ödünç, PTT Başmüdürü Şinasi Duman, kurum ve okul müdürleri ile öğrenciler katıldı.

Programda Zafer Meydanına konuşlanan gezici kütüphane aracından kitaplarını alan Hayme Ana Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Gümüşhane Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri, alanda bulunan sandalyelere oturarak 30 dakika boyunca kitap okudu.

Milli Eğitim Müdürü Muhammet Şahinkaya, etkinliğe katılan öğrencilerin okudukları kitaplarla ilgili 2 hafta sonra sohbet programı düzenleyeceklerini belirterek, öğrencilerden hergün mutlaka en az 30 dakika kitap okumaları tavsiyelerinde bulundu.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Engin Doğru ise 52.Kütüphaneler Haftasının ana temasının “Kütüphanelerin Uluslararası Küresel Anlayışın Geliştirilmesine Katkıları “olarak belirlendiğini söyledi.

Hafta nedeniyle çeşitli etkinlikler yapacaklarını kaydeden Doğru, “Kütüphanelerimiz, okumanın, öğrenmenin ve üretmenin merkezidir.  Kütüphanelerimiz, kullanıcılarına farklı kültürlerin çeşitli ürünlerini sağlamakla mükellef olduğu gibi, okuyucularının farklılıklarını göz ardı etmeden, toplumun her kesiminin bilgiye ve bilgi kaynağına erişimini sağlayarak evrensel değerleri tanıtırlar. Sahip olduğu eser ve kaynaklarla kullanıcılarına farklı kültür ürünlerini gözlemleyerek öğrenme fırsatını sunan kütüphaneler, toplumların kültür birikimlerinin korunmasını, yaşatılmasını ve kültürel mirasın geleceğe aktarılmasını sağlar” dedi.

Kaynak Gümüşhane gen tr